کیتابو
کیتابو
انتخاب رشته

انتخاب رشته بر اساس علاقه یا بازار کار؟

انتخاب رشته را بر اساس علاقه انجام دهیم یا بازار کار؟

با رسیدن دوران کنکور هر ساله تب و تاب موسسات کنکوری و انتخاب رشته بالا می روند که هر کدام به طریقی با قیمت های متفاوت اقدام به انتخاب رشته برای شما می کنند اما این کار معایب بسیار زیادی به همراه دارد که ممکن است دانشجو را در طول تحصیل و دید بلندمدت در طول زندگی خود دچار مشکل کند.

انتخاب رشته

معایب انتخاب رشته توسط موسسات و آموزشگاه ها

  • هزینه بسیار بالا برای انتخاب رشته
  • نادیده گرفتن علایق، استعداد، شرایط زندگی و حتی احساسات شما
  • انتخاب رشته و دانشگاه صرفا بر اساس رتبه شما بدون در نظر گرفتن سایرپارامترها

اما در شرایط کنونی جامعه همواره این دغدغه به همراه خانواده ها بوده است که فرزندان خود انتخاب رشته خود را بر اساس علاقه انجام دهند یا بر اساس نیاز جامعه.

مزایا و معایب انتخاب رشته بر اساس بازارکار

مزیت ها

از مزیت های این کار جذب شدن سریع در بازار کار و همچنین دغدغه کمتر برای بیکار ماندن بعد از فارغ تحصیل شدن است که این نوع نیاز بازار باعث میشود که دانشجو در انتخاب محل کار خود و شرایط کاری هم دارای تنوع بسیار باشد و به مراتب انتخاب های بیشتری داشته باشد

معایب

یکی از رایج ترین معایب این کار ثابت نبودن نیاز بازار است (البته بجز رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن)، زمان تحصیل در رشته های دانشگاهی و دوره کارشناسی حداقل 4 سال است که در طول این سال ها ممکن است شرایط اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی نیاز جامعه به نیروی کار تغییر کند و در این صورت دانشجو با مشکل موتجه خواهد شد.

از عوامل دیگر آن وقتی انتخاب رشته شما صرفا بر اساس نیاز بازار شکل بگیرد احتمالا علاقه مند شدن شما به آن رشته به حداقل می رسد و صرفا برای رفه نیاز مادی و فرار از بیکاری مجبور به تحصیل در آن رشته شده اید که چون علاقه ای در این انتخاب شما نبوده با کوچکترین شکست و ناکامی در طول تحصیل یا در زمان پیدا کردن کار و یا حتی در زمان اشتغال دچار نا امیدی خواهید شد و توان بازسازی خود را ندارید زیرا برای مسیری که انتخاب کرده اید “چرایی” مناسب خود را پیدا نکرده اید

از معایب دیگر آن نبودن میل به پیشرفت است زیرا از ابتدای این امر هدف خود را صرفا پیدا کردن کار انتخاب کرده اید بعد از رسیدن به کار موردنظر احساس می کنید که ماموریت خود را به پایان رسانده اید و دیگر نیازی به پیشرفت در بعدهای دیگر زندگی خود ندارید و این کار باعث میشود شما در تمام طول زندگی، کاملا یک زندگی یکنواخت را تجربه کنید.

مزایا و معایب انتخاب رشته بر اساس علاقه

مزیت ها

وقتی شما تخصص و رشته خود را بر اساس علاقه انتخاب می کنید همیشه انگیزه و هدف خود را همراه خود در طول این مسیر به همراه دارید و همچنین میل شما به یادگیری بیشتر از دیگران خواهد بود.

این میل به یادگیری صرفا در درس و تحصیل دانشگاهی خلاصه نمی شود و شما دائم به دنبال تخصص ها و مهارت های مهم رشته خود خواهید رفت، مهارت و تخصصی که هیچ دانشگاهی آن ها را به شما نمی آموزد و صرفا باید در محیط کار و اجتماع به آن برسید.

مزیت دیگر آن اشتیاق به پیشرفت است زیرا همواره به دنبال نشان دادن مهارت های خود به دیگران و اثبات توانایی های خود هستید و این شمارا در محیط کار و اجتماع فردی کاملا پرجنب و جوش، کنکجاو و تلاشگر نشان خواهد داد

چیزی که در بازار کار امروز در محیط شرکت ها به چشم نمی آید زیر اکثرا هدفی جز پیدا کردن کار نداشته اند.

مهمترین و اصلی ترین مزیت آن امکان کارآفرین شدن و مدیر شدن شماست. اکثر افراد کارآفرین و موفق در جهان برخلاف مدرک و رشته تحصیلی خود کاملا به دنبال علاقه و استعداد خود رفته اند و به چنین موقعیتی رسیده اند

پس قدرت علاقه و استعداد خود را دست کم نگیرید.

معایب

مشکلات این نوع انتخاب بیشتر به عوامل بیرونی مربوط می شود یعنی صرفا سرزنش کردن شما توسط دیگران بخاطر انتخابی که کرده اید و سنجیدن استعداد و مهارت شما بر اساس بازارکار موجود در آن زمان که اصلا ملاک درست و منطقی نیست.

یکی دیگر از معایب این کار که البته می تواند به یک مزیت خیلی قوی برای شما تبدیل شود شکست خوردن است

وقتی بر اساس علاقه خود رشته تحصیلی و کاری خود را انتاخب می کنید ممکن است در انتخاب شغل و پیدا کردن آن به مشکلاتی بخورید و یا مجبور به کار در شرایطی شوید که میل و علافه ای به آن ندارید و این نقطه شکوفا شدن شماست که به دنبال راه اندازی کسب و کار خود خواهید رفت و شما را به فردی کارآفرین و باتجربه تبدیل خواهد کرد.

چگونه علاقه خود را بین رشته های داشنگاهی پیدا کنیم؟

می توانید با مراجعه به سایت ویکی پدیا و دیدن فهرست رشته مروری بر آن ها داشته باشید و توانایی و استعداد های خود را بشناسید و با آن هماهنگ کنید و از الان اگر هنوز دانشجو نشده اید اقدام به یادگیری مهارت های مرتبط با آن کنید

همچنین می توانید مقاله موجود در سایت با در ارتباط با بهترین روش انتخاب رشته را مطالعه کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *